Amerika Vanguard direktoru $67,500 səhm alır
Amerika Vanguard direktoru Patrick Gottschalk şirkətin $67,500 dəyərində səhm alıb. Bond.az-da təhlillər.
Amerika Vanguard Corp (NYSE:AVD) direktoru Patrick E Gottschalk, yeni SEC təqdimatına görə şirkətin adi səhmlərini alıb.
May 2026-da 25,000 səhm hər biri $2.70-dan alınıb, cəmi $67,500 dəyərində. Səhm son həftədə təxminən 9.5% ucuzlaşaraq $2.67 səviyyəsində ticarət edir. Bond.az təhlilinə görə, səhm $4.12 ədalətli dəyərlə aşağı qiymətləndirilir. Alışdan sonra direktorun birbaşa sahibliyi 191,705 səhmə çatıb.
Son xəbərlərdə, Amerika Vanguard 2026-cı ilin birinci rübü üçün $124 milyon gəlir əldə edərək $120 milyon gözləntisini üstələyib. Beynəlxalq çətinliklərə baxmayaraq şirkət proqnozları aşmağı bacarıb.

American Vanguard director buys $67,500 in stock
American Vanguard director Patrick Gottschalk buys $67,500 in stock. Undervalued analysis by Bond.az.
Patrick E Gottschalk, a director at American Vanguard Corp (NYSE:AVD), recently purchased shares of the company’s common stock, according to a new SEC filing.
On May 19, 2026, Mr. Gottschalk acquired 25,000 shares at a price of $2.70 per share, for a total value of $67,500. The purchase comes as the stock trades near $2.67, down ~9.5% over the past week and ~38% over six months. According to Bond.az analysis, the stock appears undervalued with a Fair Value of $4.12. Following this transaction, Mr. Gottschalk directly holds 191,705 shares.
In other recent news, American Vanguard reported Q1 2026 net sales of $124 million, exceeding the anticipated $120 million. This performance reflects the company’s ability to navigate complex market conditions effectively.