Better Home & Finance Holding Co (NASDAQ:BETR) şirkətinin CEO-su, direktoru və 10% səhmdarı Vishal Garg, 18 May 2026-cı ildə şirkətin A sinif adi səhmlərindən ümumilikdə $387,988 dəyərində səhm alıb.
Əməliyyatlar hər biri $24.71 ilə $25.00 arasında dəyişən qiymətlərlə 15,600 səhmin birbaşa alınmasını əhatə edib. Bu alışlardan sonra Cənab Garg şirkətin A sinif adi səhmlərindən ümumilikdə 87,060 səhmə sahibdir.
Son xəbərlərdə, Better Home & Finance Holding Company 2026-cı ilin birinci rübü üçün güclü maliyyə göstəriciləri bildirib, əhəmiyyətli illik artım qeyd edilib. Şirkətin məhsul təqdimatları və süni intellekt platformasındakı irəliləyişlər kimi strateji təşəbbüsləri bu artımın əsas sürücüləri kimi vurğulanıb. Güclü nəticələrə baxmayaraq, şirkətin səhmləri premarket ticarətində kəskin eniş yaşayıb. Səhm $34.50-a qədər 19.18% ucuzlaşıb.

Vishal Garg, Chief Executive Officer, Director, and a 10% owner of Better Home & Finance Holding Co (NASDAQ:BETR), acquired shares of the company’s Class A Common Stock totaling $387,988 on May 18, 2026.
The transactions involved the direct purchase of 15,600 shares at prices ranging from $24.71 to $25.00 per share. Following these purchases, Mr. Garg directly owns a total of 87,060 shares of Better Home & Finance Holding Co Class A Common Stock.
In other recent news, Better Home & Finance Holding Company reported strong financial performance for the first quarter of 2026, indicating significant year-over-year growth. The company’s strategic initiatives, such as product launches and advancements in its AI platform, were highlighted as key drivers of this growth. Despite these robust results, the company’s stock experienced a sharp decline in premarket trading. The stock fell by 19.18% to $34.50.