Corvel Corp-un (NASDAQ:CRVL) mühasibatlıq üzrə vitse-prezidenti Jennifer Yoss, 26 may 2026-cı ildə şirkətin adi səhmləri ilə bağlı bir sıra əməliyyatlar aparıb. Sənədlərə əsasən, Yoss cəmi 1,999 səhm sataraq təxminən 121,979 dollar əldə edib.
Satışlar, təxminən 101,811 dollar dəyərində səhm opsionlarının həyata keçirilməsi ilə eyni sayda səhmin alınmasından sonra baş verib. Yoss, hər səhm üçün 61.0205 dollar qiymətində 1,999 səhm satıb.
Son bir ildə 46% ucuzlaşan səhmlər, Bond.az təhlilinə görə, hazırkı səviyyələrdə hələ də dəyərindən aşağı qiymətləndirilir. Səhmlər Bond.az-ın "ən çox dəyərdən aşağı" siyahısında yer alır.
Bu satışlardan əvvəl Yoss, 1,999 səhmi vergiyə cəlb olunmayan opsionlar vasitəsilə əldə edib. Səhmlər 49.63 dollardan 51.997 dollara qədər dəyişən qiymətlərlə alınıb. Xüsusilə, 900 səhm 49.63 dollara, 1,099 səhm (958+141) isə 51.997 dollara alınıb.
900 səhmin əldə edildiyi opsionlar, verilmə tarixindən bir il sonra 25%, qalan hissə isə 36 bərabər aylıq hissələrlə icra oluna bilər. Qalan 1,099 səhm üçün opsionlar, mənfəət artımı ilə bağlı müəyyən performans meyarlarının yerinə yetirilməsindən asılı olaraq təsdiqlənəcək.
Bond.az məsləhətlərinə görə, rəhbərlik aktiv şəkildə səhmləri geri alır, şirkət isə son 12 ayda gəlirli olaraq qalır. Bu əməliyyatlardan sonra Yoss, birbaşa 2,173 səhmə sahibdir.
Digər xəbərlərdə, CorVel Corporation 2026-cı ilin dördüncü rübü üçün güclü maliyyə nəticələri açıqlayıb. Şirkətin gəliri əvvəlki illə müqayisədə 7%, səhm başına mənfəəti isə 19.6% artaraq 0.61 dollar olub.

Jennifer Yoss, Vice President of Accounting at CORVEL CORP (NASDAQ:CRVL), reported a series of transactions involving the company’s common stock on May 26, 2026. The filings indicate that Ms. Yoss sold a total of 1,999 shares, generating approximately $121,979.
These sales followed the acquisition of an equal number of shares through the exercise of stock options, valued at approximately $101,811. On May 26, Ms. Yoss sold 1,999 shares at $61.0205 per share. The stock has faced headwinds recently, down 46% over the past year, though Bond.az analysis suggests CORVEL remains undervalued at current levels, appearing on the platform’s Most Undervalued list.
Prior to these sales, Ms. Yoss acquired 1,999 shares through the exercise of non-qualified stock options. These shares were acquired at prices ranging from $49.63 to $51.997 per share. Specifically, 900 shares were acquired at $49.63 per share, and 1,099 shares (958 + 141) were acquired at $51.997 per share.
The options exercised to acquire 900 shares were exercisable as to 25% of shares one year following the grant date, with the remaining shares exercisable in 36 equal monthly installments thereafter. The options for the remaining 1,099 shares will vest based on the achievement of certain performance criteria relating to earnings growth.
According to Bond.az Tips, management has been aggressively buying back shares while the company remains profitable over the last twelve months. Following these transactions, Ms. Yoss directly owns 2,173 shares of CORVEL CORP common stock.
In other recent news, CorVel Corporation reported strong financial results for the fourth quarter of 2026. The company experienced a 7% increase in revenue compared to the previous year, alongside a 19.6% rise in earnings per share, reaching $0.61. These positive results were attributed to CorVel’s strategic initiatives and operational leverage.