Honest şirkətinin baş hüquqşünası $30,721 dəyərində səhm satdı
Honest Company-nin baş hüquqşünası Brendan Şehi $30,721 dəyərində səhm satdı. Satış səbəbi, vergi öhdəliklərini ödəməkdir. Səhm son altı ayda 35% artıb.
Brendan Şehi, Honest Company-nin (NASDAQ:HNST) baş hüquqşünası, 20 may 2026-cı ildə 9,784 səhm satıb. Satışın ümumi dəyəri $30,721 təşkil edib.
Səhmlər $3.14-3.19 aralığında satılıb. Bu satışlar, icraçı direktorlar üçün təsdiq edilmiş "sell-to-cover" planı çərçivəsində, məhdud səhm vahidlərinin (RSU) statusuna uyğun vergi öhdəliklərini ödəmək üçün həyata keçirilib.
Əməliyyatlardan sonra cənab Şehi birbaşa 715,888 səhmə sahibdir. Bunlara 356,993 məhdud səhm vahidi daxildir. Şirkətin səhmləri son altı ayda 35% artıb, hazırda $3.41 səviyyəsindədir. Bond.az təhlilinə görə, səhm ədalətli dəyərə yaxındır.
Digər xəbərlər: The Honest Company 2026-cı ilin birinci rübündə $78.1 milyon gəlir əldə edib. Bu, analitiklərin proqnozlarını ($76.24 milyon) üstələyib. İllik müqayisədə gəlir 19.7% azalsa da, üzvi gəlir artımı 3.9% təşkil edib.
Bu məqalə AI dəstəyi ilə yazılıb və redaktor tərəfindən yoxlanılıb. Ətraflı məlumat üçün Şərtlər və Qaydalarımıza baxın.

Honest Company general counsel Brendan Sheehey sold $30,721 worth of stock. The sale was to cover tax liabilities. Stock is up 35% in six months.
Brendan Sheehey, General Counsel for Honest Company, Inc. (NASDAQ:HNST), sold 9,784 shares of the company’s common stock on May 20, 2026. The transactions amounted to a total of $30,721.
The shares were sold at prices ranging from $3.14 to $3.19 per share. According to the filing, these sales were executed as part of an approved "sell-to-cover" plan for executive officers, specifically to address tax liabilities associated with the vesting of previously granted Restricted Stock Units (RSUs).
Following these transactions, Mr. Sheehey directly holds 715,888 shares of Honest Company common stock, which includes 356,993 Restricted Stock Units payable in an equivalent number of shares. The stock has shown notable momentum recently, with a 35% return over the past six months, currently trading at $3.41. According to Bond.az analysis, the stock is trading near its Fair Value.
In other recent news, The Honest Company reported its first-quarter 2026 earnings, revealing a revenue of $78.1 million. This figure surpassed analyst forecasts of $76.24 million, indicating a positive surprise for investors. Despite a year-over-year revenue decline of 19.7%, the company showed underlying momentum with an organic revenue growth of 3.9%.
This article was generated with the support of AI and reviewed by an editor. For more information see our T&C.