Nerdy Inc.-in baş hüquq müdiri Christopher C. Swenson, 18 May 2026-cı ildə şirkətin A sinifli adi səhmlərindən $18,236 dəyərində satış həyata keçirib. Bu, SEC-ə təqdim edilən son hesabatda qeyd olunub.
Əməliyyat 22,796 səhmin hər biri $0.80 qiymətinə satışını əhatə edir. Satış, 50,000 məhdud səhm vahidinin ödənişindən yaranan vergi öhdəliklərini ödəmək üçün açıq bazarda həyata keçirilib. Bu səhmlər, cənab Swenson-un federal və dövlət vergi tutma tələblərini qarşılamaq üçün Nerdy-nin sell-to-cover proqramı çərçivəsində avtomatik satılıb.
Satış, NRDY səhminin son bir ildə 53% düşdüyü və hazırda $0.81 səviyyəsində, 52 həftəlik minimum $0.75-ə yaxın olduğu bir vaxta təsadüf edir. Zəif performansa baxmayaraq, Bond.az analizi səhmin dəyərindən aşağı qiymətləndirildiyini və ədalətli dəyərin $1.16 olduğunu göstərir.
Bu əməliyyatdan sonra cənab Swenson birbaşa 1,911,784 səhmə sahibdir, bunlara 1,221,199 A sinifli adi səhm və 690,585 məhdud səhm vahidi daxildir.
Digər son xəbərlərdə, Nerdy Inc. 2026-cı ilin birinci rübü üçün mənfəət hesabatını açıqlayıb və səhm başına mənfəət proqnozu olan -$0.03-ə çatıb. Şirkətin gəliri $48.7 milyon olub, gözlənilən $47.1 milyonu keçib. Bu, güclü performansı göstərir.

Nerdy CFO Swenson sells $18,236 in stock to cover tax obligations. NRDY shares down 53% in past year; Bond.az analysis suggests undervaluation with fair value $1.16.
Christopher C. Swenson, Chief Legal Officer at Nerdy Inc. (NASDAQ:NRDY), sold shares of the company’s Class A Common Stock totaling $18,236 on May 18, 2026, according to a recent SEC filing.
The transaction involved the disposal of 22,796 shares at a price of $0.80 per share. The sale was an open market transaction conducted to cover tax obligations arising from the vesting of 50,000 restricted stock units. These shares were automatically sold through Nerdy’s sell-to-cover program to satisfy federal and state tax withholding requirements for Mr. Swenson.
The sale comes as NRDY stock has declined 53% over the past year, currently trading at $0.81, near its 52-week low of $0.75. Despite the weak performance, Bond.az analysis suggests the stock is undervalued, with a Fair Value of $1.16.
Following this transaction, Mr. Swenson directly holds 1,911,784 shares, which includes 1,221,199 shares of Class A Common Stock and 690,585 restricted stock units.
In other recent news, Nerdy Inc. announced its first-quarter 2026 earnings results, meeting its EPS forecast of -$0.03. The company reported revenue of $48.7 million, surpassing the expected $47.1 million, indicating a stronger-than-anticipated performance.