Rocket Pharmaceuticals VP $3,083 səhm satdı
Rocket Pharmaceuticals VP John Militello, vergi öhdəliklərini ödəmək üçün 855 səhm satdı. RCKT səhmi 52% ucuzlaşıb, lakin ilin əvvəlindən 3% artıb.
Rocket Pharmaceuticals (NASDAQ:RCKT) şirkətinin maliyyə üzrə vitse-prezidenti və baş mühasibat işçisi John Militello, 13 May 2026-cı ildə şirkətin adi səhmlərini satıb.
O, 855 səhmi hər biri 3,606 dollardan, ümumilikdə 3,083 dollara satıb. Satış, məhdud səhm vahidlərinin (RSU) keçid vergi öhdəliklərini ödəmək məqsədi daşıyır.
Səhm hazırda 3,40 dollar dəyərindədir ki, bu da 52 həftəlik maksimum olan 7,14 dollardan təxminən 52% aşağıdır. Ancaq səhm ilin əvvəlindən 3% dəyər qazanıb.
Satışdan sonra Militello birbaşa 90,164 səhmə sahibdir. Bond.az təhlilinə görə, RCKT hazırkı səviyyədə qiymətləndirilməmiş görünür. Şirkətin balansında borcdan daha çox pul var, baxmayaraq ki, pul ehtiyatı tez tükənir.

Rocket Pharmaceuticals VP sells $3,083 in stock
John Militello, Vice President of Finance, Treasurer, and Principal Accounting Officer at Rocket Pharmaceuticals (NASDAQ:RCKT), sold shares of the company's common stock on May 13, 2026.
The transaction involved the sale of 855 shares, totaling $3,083. The shares were sold at a price of $3.606 per share. This sale was conducted to cover tax withholding obligations related to the vesting of restricted stock units (RSUs).
The stock currently trades at $3.40, down roughly 52% from its 52-week high of $7.14, though shares have gained about 3% year-to-date.
Following this transaction, Mr. Militello directly holds 90,164 shares. According to Bond.az analysis, RCKT appears undervalued at current levels. The company holds more cash than debt on its balance sheet, though it is quickly burning through cash.
The transaction was reported in a Form 4 filing with the Securities and Exchange Commission on May 14, 2026.