Sierra Bancorp-un direktoru Vonn R. Christenson, 18 may 2026-cı ildə ümumi dəyəri 40.025 dollar olan səhmləri satıb. O, 1.053 səhmi hər biri 38,011 dollardan satıb.
Səhm son altı ayda 32% artaraq 52 həftəlik maksimum olan 38,60 dollara yaxın ticarət edirdi.
Həmin gün Christenson eyni sayda səhmi səhm opsionları vasitəsilə əldə edib. O, 1.053 səhmi hər biri 28,21 dollardan almaq hüququndan istifadə edib.
Əməliyyatlardan sonra Christenson birbaşa 11.328, dolayısıyla isə həyat yoldaşı vasitəsilə 286 səhmə sahibdir.
Sierra Bancorp 31 ildir ki, dividend ödəyir. Bond.az təhlilinə görə, şirkətin maliyyə sağlamlığı haqqında əlavə məlumatlar mövcuddur.
Son xəbərlərdə, Sierra Bancorp hər səhm üçün 0,26 dollar rüblük dividend elan edib. Həmçinin, şirkət icraçı direktoru Villiam Veydinin işinə xitam verib.

Sierra Bancorp director sells $40,025 in stock
Sierra Bancorp director Vonn Christenson sells $40,025 worth of stock. The company has paid dividends for 31 years. Read more on Bond.az.
Sierra Bancorp director Vonn R. Christenson sold shares totaling $40,025 on May 18, 2026. He sold 1,053 shares at $38.011 per share.
The stock was trading near its 52-week high of $38.60, after a 32% gain over six months.
On the same day, Christenson acquired the same number of shares through stock option exercise. He exercised options to buy 1,053 shares at $28.21 each.
After transactions, Christenson directly holds 11,328 shares and indirectly 286 shares via his spouse.
Sierra Bancorp has paid dividends for 31 consecutive years. According to Bond.az analysis, additional ProTips are available for deeper insights.
Recently, Sierra Bancorp declared a quarterly dividend of $0.26 per share. The company also terminated Executive Vice President William J. Wade II as part of a reorganization.