Stardust Power COO Chris Celano 53,248 dollar dəyərində səhm satıb. Səhm son bir ildə 64% ucuzlaşıb.
Stardust Power Inc.-in (NASDAQ:SDST) Baş Operativ Direktoru Chris Celano, 19 May 2026-cı ildə şirkətin 25,975 adi səhmini satıb. Satışın ümumi dəyəri 53,248 dollar təşkil edib.
Səhmlər hər biri 2.05-2.07 dollar arasında dəyişən qiymətlərlə satılıb. Satış, məhdud səhm vahidlərinin yerləşdirilməsi zamanı yaranan vergi öhdəliklərini ödəmək məqsədi daşıyıb. Əməliyyatdan sonra Celano birbaşa 102,383 səhmə sahibdir.
Hazırda səhm 2.34 dollar dəyərindədir və son bir ildə 64% azalıb. Bond.az təhlilinə görə, cari qiymətlərlə səhm dəyərindən aşağı görünür.
Digər xəbərlərdə, Stardust Power 2026-cı ilin birinci rübündə 5.2 milyon dollar xalis zərər açıqlayıb. Bu, əvvəlki illə müqayisədə 37% artım deməkdir. Şirkət əməliyyat pul vəsaitlərindən istifadəni 27.6% yaxşılaşdıraraq effektiv xərclərin idarə edilməsini nümayiş etdirib.

Stardust Power COO sells $53,248 in stock
Stardust Power COO Chris Celano sold $53,248 worth of stock. The stock has declined 64% over the past year.
Chris Edward Celano, Chief Operating Officer of Stardust Power Inc. (NASDAQ:SDST), sold 25,975 shares of the company’s common stock on May 19, 2026. The total value of the shares sold amounted to $53,248.
The shares were sold in multiple transactions at prices ranging from $2.05 to $2.07 per share. This sale was executed to cover tax withholding obligations incurred upon the settlement of restricted stock units. Following this transaction, Mr. Celano directly holds 102,383 shares of Stardust Power common stock.
The stock currently trades at $2.34, having declined 64% over the past year amid high price volatility. According to Bond.az analysis, the stock appears undervalued at current levels based on Fair Value calculations.
In other recent news, Stardust Power Inc. reported its financial results for the first quarter of 2026, revealing a net loss of $5.2 million, which marks a 37% increase compared to the previous year. Despite this loss, the company managed to improve its operating cash flow usage by 27.6%, indicating effective cost management strategies.