Venesuelada zəlzələ qurbanları 2954-ə çatdı
Venesuelada iyunun 24-də baş verən zəlzələdə ölü sayı 2954-ə çatıb. 16,592 yaralı, 16,309 evsiz. Axtarış-xilasetmə işləri davam edir.
İyunun 24-də Venesuelada baş verən dağıdıcı zəlzələdə həlak olanların sayı 2 954 nəfərə çatıb.
Oxu.Az xəbər verir ki, bu barədə Bolivar Respublikasının İnformasiya və Rabitə Nazirliyi "Telegram" kanalında məlumat yayıb.
Nazirliyin açıqlamasına görə, zəlzələ nəticəsində 16 592 nəfər xəsarət alıb, 16 309 nəfər evsiz qalıb. 190 bina tamamilə dağılıb, 856 bina ciddi zədələnib.
Axtarış-xilasetmə əməliyyatları zamanı 6 462 nəfər xilas edilib. 22 445 nəfər xəstəxana və tibb müəssisələrində müalicə alıb. 86 794 zərərçəkmiş ailəyə yardım göstərilib, 9 486 ton ərzaq çatdırılıb.
Xatırladaq ki, zəlzələ iyunun 24-ü axşam saatlarında baş verib. 40 saniyə fərqlə 7.2 və 7.5 maqnitudalı iki yeraltı təkan qeydə alınıb. Episentrlər Yarakuy ştatında yerləşib.
Bu gün / 00:30
404
Çində ilk şok: Google yox, robotlar hər yerdə
Çinə səfər edən azərbaycanlıların ilk təəssüratları: Google yox, robotlar hər yerdə, dilənçilər QR-kod uzadır. Texnologiya və mədəniyyət haqqında maraqlı reportaj.
410
Miqren xəstələri üçün təbiət qoynuna məsləhətlər
Miqren xəstələri üçün təbiət qoynuna səyahət zamanı maqnezium qəbulu, triptan spreylər və ilk yardım məsləhətləri.
790
Tramp-Putin telefon danışığı: 1 saat 25 dəq
Tramp və Putin arasında telefon danışığı: 1 saat 25 dəqiqə davam edən söhbətdə Rusiyanın ABŞ dövlətçiliyinə töhfəsi və Ukrayna böhranı müzakirə edildi.
347
Çin Almaniya sənayesini sıxışdırır
Çin rəqabəti Alman sənayesini vurur: minlərlə orta müəssisə mövqe itirir, iş yerləri azalır.
Dünən / 21:02
721
ABŞ 250 il sonra açılacaq zaman kapsulu basdırdı
ABŞ müstəqilliyinin 250 illiyi üçün Filadelfiyada zaman kapsulu basdırıldı. iPhone 17 Pro Max və süni intellekt proqnozları ilə dolu kapsul 2276-cı ildə açılacaq.
Dünən / 20:31
986
Ebola dəhşəti: Gündə 1000 ölüm proqnozu
Konqoda Ebola virusunun yayılması ilə bağlı gündə 1000 ölüm proqnozu verilib. İturidəki düşərgələrdə 1.15 milyon köçkün təhlükədə.
Dünən / 20:30
319
Tramp Zelenski ilə telefonla danışıb
ABŞ Prezidenti Donald Tramp Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski ilə telefon danışığı aparıb. Zelenski Trampı təbrik edib.
Dünən / 20:02
640
Merts tənqidçiləri "deyingən" adlandırdı
Almaniya kansleri Fridrix Merts tənqidçiləri kənara çağıraraq onları 'deyingən' adlandırdı. Düsseldorfda çıxış edən Merts islahatları dəstəklədi.
Dünən / 19:01
687
Çində daşqınlar: 2 ölü
Çində güclü leysan yağışları nəticəsində sel və daşqınlar 2 nəfərin ölümünə səbəb oldu. Daxili Monqolustanda baş verən hadisə ilə bağlı ətraflı məlumat.
Dünən / 19:00
999
Tramp: İran rəhbərliyini öldürmək danışıqları bitirər
ABŞ Prezidenti Donald Tramp İran rəhbərliyini öldürməyin danışıqları bitirəcəyini bildirib.
Dünən / 18:00
984
İstanbul görüşündən diqqət çəkən mesajlar
Türkiyə Prezidenti Ərdoğan Pakistan Baş naziri Şəriflə İstanbulda görüşüb. Ticarət, müdafiə və regional sabitlik müzakirə olunub.

Venezuela Earthquake Death Toll Reaches 2,954
According to Oxu.Az, the Information and Communication Ministry of the Bolivarian Republic reported this on its Telegram channel.
The ministry stated that 16,592 people were injured and 16,309 were left homeless. 190 buildings were completely destroyed, and 856 were severely damaged.
During search and rescue operations, 6,462 people were rescued. Additionally, 22,445 people received treatment in hospitals and other medical facilities. A total of 86,794 affected families received assistance, including 9,486 tons of food.
Recall that the earthquake occurred on the evening of June 24. Two strong tremors of magnitudes 7.2 and 7.5 were recorded about 40 seconds apart. The epicenters were located in Yaracuy state, about 10 kilometers apart.
Today / 23:00
859
Migraine patients: nature getaway tips
Migraine patients heading to nature: tips on magnesium, triptan sprays, and first aid.
Today / 22:30
278
Trump-Putin phone call: 1 hour 25 min
Trump and Putin held a phone call: 1 hour 25 minutes discussing Russia's contribution to US statehood and the Ukraine crisis.
Today / 22:00
China pushes out German industry
German industry loses ground as China's quality rises and prices undercut, with thousands of jobs lost.
992
US Buried Time Capsule to Open in 250 Years
The US buried a time capsule in Philadelphia for the 250th anniversary of independence. It contains an iPhone 17 Pro Max and AI predictions, set to open in 2276.
Ebola horror prediction: 1,000 deaths per day
DRC warns Ebola could kill 1,000 daily if it reaches refugee camps. 1.15 million people at risk in Ituri.
Today / 20:30
586
Trump calls Zelenskyy
US President Donald Trump held a phone conversation with Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy. Zelenskyy congratulated Trump on the 250th independence anniversary.
Today / 20:02
533
Merz calls critics "whiners"
German Chancellor Friedrich Merz calls critics 'whiners' and urges them to step aside. Speaking at CDU congress in Düsseldorf, he backs reforms.
Today / 19:01
945
China floods: 2 dead
Two people have died as a result of flash floods caused by heavy rainstorms in northern China. Details on the incident in Inner Mongolia.
757
Trump: Killing Iran leadership ends talks
US President Donald Trump said killing the Iranian leadership would end negotiations.
Key Messages from Istanbul Meeting
Turkish President Erdogan met Pakistani PM Shehbaz Sharif in Istanbul. Trade, defense, and regional stability discussed.
922
Europe heatwave: Over 3,700 deaths
Anomalous heatwave in Europe kills over 3,700. Death toll rises in France, Belgium, and Netherlands.